POWER BI BAŞLANGIÇ KURSU

Description

17 yıla yakın bir süredir özel sektorde muhasebe-finans departmanlarında; farklı pozisyon ve projelerinde yer almaktayım. Bu süre içerisinde yaptığım projelerin neredeyse hepsinde Microsoft Excel’in en büyük yardımcım olduğunu söyleyebilirim.

Yaptığımız işleri nasıl daha kaliteli yapabiliriz, yahut ürettiğimiz verinin daha esnek, standart ve verimli olmasını nasıl sağlayabiliriz sorularına sürekli daha iyi çözümler bulma faaliyetlerini yürütüyorum.

Verinin analizini yapabilmek, Insights olarakta tabir edilen şekilde; verinin içyüzünü görselleştirerek daha okunabilir hale getirmek başlı başına büyük bir iş. Bu yüzden son araştırma ve öğrenmeye adadığım zamanın büyük bir bölümünün Power BI, DAX fonksiyonları, Power Query yani M sorgu dili olduğunu söylemek çokta yanlış olmayacaktır. Hem tecrübelerimi paylaşmak hemde sizlerden edindiğim geri dönüşler ile Power BI çözümlerine katkıda bulunmak istiyorum.

Sıfırdan arayüz eğitimleri ile başlamak yerine arkaplanda gördüğünüz örnek raporu birlikte yapmayı daha uygun gördüm. Böylece ham datalarımızın birkaç basit adımda çok daha basit analiz edebileceğini birlikte tecrube etmiş olacağız.

Bu rapor için alanlar bölümünde gördüğünüz üzere 5 farklı tablomuz bulunmakta.

Bu Tabloların 3’ü excelden aldığımız Müşteriler, Ürünler ve Satış Tabloları.

Bir diğeri bir çok çalışmada kullanacağımız tarih tablosu.

Ve son olarakta satışlarımızı Harita üzerinde göstermek adına kullanacagımız web’ten aldığımız Türkiye’nin İlleri tablosu.

Bu çalışmada genel olarak sürükle bırak şeklinde oluşturduğumuz Şemalar bulunsa da,  DAX şablonlarını göstermek için değineceğim Kümülatif taplamların olduğu bir şemanın olmasını da istedim.

Ayrıca Harita çözümünde kullandığımız custom görsel ile de standart görseller dışında bir çok seçenek olduğunu ve nasıl kullanacağımızı göreceğiz.